Якщо хочете зберегти ноги здоровими

Кожен із вас зустрічався біля кабінету ендокринолога чи судинного хірурга з людьми, вигляд яких свідчив про те, що в них є проблеми з ногами. Ці люди були на візочках, на милицях, з іншими засобами для полегшення пересування. Але, можливо, не всі з вас знали, що велика частина цих людей або не знали, або не дотримувалися порад лікаря щодо догляду за ногами. Вони не знали як доглядати за нігтями, як правильно підбирати взуття. Сьогодні я зверну вашу увагу на дуже прості, але не всім відомі речі.

 

Ноги практично постійно знаходяться в стані навантаження. При цукровому діабеті до цього додається погіршення кровопостачання ніг - фактично подвійний удар. Доглядати за ногами з метою профілактики - значно легше, ніж потім лікуватися.

 

Отже, перейдемо до практичних порад

 1. У зв'язку із порушеною чутливістю ніг, а також відчуттям постійного холоду, оніміння, ні в якому разі не використовувати грілки - можуть з'явитися опіки, яких можна не відчути.
 2. Кожен день необхідно оглядати підошви ніг за допомогою дзеркала, краще збільшувального, щоби не пропустити порізів, пухирів, почервоніння, набряків ті інших змін. Якщо помітили почервоніння або білий наліт, або з'явився свербіж шкіри - обов'язково зверніться до лікаря.
 3. Щодня необхідно робити гімнастику для ніг.
  Наприклад.
  а) Сісти на стілець, спина пряма. Перед собою слід покласти маленький рушник. Зігнути пальці ніг, аби ухопити рушник. Ногою рухати не слід. Утримувати це положення протягом 2 - 3 секунд. Випустити рушник. Підняти пальці ніг догори. Утримувати це положення протягом 2 - 3 секунд. Повторити ці вправи іншою ногою. Виконати вправу по 10 - 15 разів.
  б) Вправа "Алфавіт". Сісти на стілець, спина прямо. Нога повинна бути прямою, не слід згинати її в коліні. Користуйтеся лише щиколоткою, аби написати усі букви алфавіту від "А" до "Я". Повторити вправу іншою ногою. Виконати цю вправу 2 рази.
 4. Нігті на ногах не обрізати, а лише підпилювати під прямим кутом. Не підпилювати дуже коротко. Ніколи не заокруглювати кінців.
 5. Носити сухі чисті шкарпетки/колготи, міняти їх щоденно. Шкарпетки/колготи мають бути лише бавовняні. Резинки на шкарпетках не повинні бути тугими.
 6. Щоденнно потрібно мити ноги у теплій (не гарячій) воді (30 - 35°С) з дитячим або антибактеріальним милом з допомогою м'якої губки або мочалки. Витирати ноги насухо, особливо між пальцями.
 7. Регулярно обробляти огрубілі частини стоп пемзою.
 8. Щоденно, особливо при сухій шкірі, використовувати спеціальні креми до складу яких входить сечовина, яка сприяє пом'якшенню шкіри, але не промазувати між пальцями.
 9. Ні в якому разі не ходити босоніж, в тому числі вдома. Носити завжди шкарпетки, туфлі або тапочки з фіксованою п'яткою для запобігання контактів з твердими дрібними предметами та можливими ураженнями цими предметами шкіри.
 10. Дуже важливо правильно підбирати взуття: міряти в другій половині дня у зв'язку із тим, що тоді з'являються фізіологічні набряки на нижніх кінцівках. Бажано з натуральної шкіри, зручне, широке. Лише з фіксованою п'яткою. У якості домашніх тапочок "шльопанців" не носити. На босу ногу нічого не взувати.
  Категорично не можна самостійно зрізати мозолі.
  Щоденно потрібно перевіряти цілісність устілок, не допускати наявність у взутті сторонніх предметів, піску тощо.
 11. Ні в якому разі не палити. Куріння обмежує приплив крові до ніг.
 12. Тримати рівень цукру в крові під контролем. Для цього мати особистий глюкометр.
 13. Хоча би два рази на рік обстежуватися у лікаря для того, щоби не пропустити можливість ускладнень з боку больової, вібраційної, тактильної, температурної чутливості, зниження пульсації артерій ніг, потовщення шкіри, деформації стоп.

 

Вище були наведені короткі, але вкрай необхідні рекомендації для тих пацієнтів, які або не знали раніше проних, або призабули. Буду рада, якщо комусь знадобиться ця інформація і послужить для збереження здоров'я та покращення якості життя.

 

Бажаю вам усім міцного здоров'я.

 

Наші партнери

м. Луцьк і Волинська область

ФОП Самохваленко Ігор Богданович

050-60-99-344, 097-027-67-09

Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька області

ФОП Гуменюк Юрій Мирославович

м. Запоріжжя і Запорізька область (Бердянськ, Мелітополь, Токмак, Пологи, Оріхів)

ФОП Шимко Михайло Володимирович

shimkomike@ukr.net

050-678-39-21 (viber, telegram), 096-472-04-84

Херсон і Миколаїв

ФОП Герман Олена Юріївна

germanlena@i.ua

050-283-90-14

м. Одеса і Одеська область

ФОП Пархоменко Олександр Сергійович

parhomenko_72@ukr.net

067-481-28-30, 095-284-63-44

м. Дніпро, Дніпропетровська область (Нікополь, Кривий Ріг, Павлоград)

ФОП Ареф'єв Андрій Володимирович

andriiarefiev@gmail.com

063-637-84-78, 066-805-92-22

Львівська і Закарпатська області

ФОП Вільчинський Микола Іванович

vilchynskiy@ukr.net

067-273-45-80, 050-812-76-34

м. Рівне та Рівненська область

ФОП Лупаца Лариса Василівна

lesasonce@ukr.net

068-652-00-54