Про шприци-сотки і зіпсований телефон
Почну з невеликого історичного екскурсу.
Приблизно до 2000 року (хай ті, хто краще пам'ятає виправлять мене) використовувалися інсуліни з дозуванням 40 МО (міжнародних одиниць - одниниця виміру дози інсуліну). Тобто, в 1 мл препарату інсуліну містилося 40 МО діючої речовини. Такий інсулін вводили "шприцами-сороківками", які позначалися як U-40 (U - від слова unit, яке в даному контексті означає одиницю виміру). Об'єм шприца був переважно 1 мл. Тобто, у такий шприц можна було набрати 1 мл інсуліну, у якому містилося 40 МО діючої речовини. Якщо набрати 0,5 мл - то отримували відповідно 20 МО, 0,25 мл - 10 МО.
З появою інсулінів з дозуванням 100 МО в 1 мл все змінилося. Для них потрібні були шприци U-100. При наборі 1 мл препарату в такому шприці міститилося 100 МО інсуліну. І тут почалася плутанина. Числені банери і рекламні листівки від виробників інсулінів, котрі намагалися прояснити ситуацію, не завжди спрацьовували. ЛІкарі наголошували своїм пацієнтам про необхідність придбання "шприца-сотки" для нового виду інсуліну. Дехто намагався колоти "інсулін-сотку" шприцами U-40, перераховуючи одиниці (доречі, ця практика зустрічається ще й досі). Пройшов певний час, доки все стало на свої місця і пацієнти призвичаїлися до нових шприців.
Таким чином, сформувалося спільне уявлення про "шприц-сотку" як про той, що має об'єм 1мл, підходить для введення інсуліну U-100 і, відповідно, у нього можна набрати 100 МО інсуліну. Зокрема, працівники аптек сприймають цей шприц як такий, що має об'єм 1 мл і містить 100 МО інсуліну. Тому, коли пацієнт просить в аптеці "шприц-сотку", йому автоматично пропонують шприц об'ємом 1 мл.
Таким чином, відбулася незначна і неявна підміна понять. Коли лікар рекомендує пацієнту придбати "шприц-сотку", то він має на увазі U-100 (в 1 мл - 100 МО, а не 40 МО інсуліну), а провізор під цим терміном розуміє об'єм 1 мл, у який поміститься 100 МО. Вийшло те, що в народі називають "зіпсований телефон". Здавалось би, майже одне і те ж, на результат впливати не повинно. Десь воно і справді так. Але...
Але була і лишається одна незручність у цих шприцах. Справа в тому, що відстань між поділками у таких шприцах дуже мала, а люди з діабетом зазвичай мають поганий зір. Тому нерідко буває складно набрати точну дозу. Порівняйте самі, переглянувши малюнок нижче.
а) шприц 0,3 мл 30 МО;
б) шприц 0,5 мл 50 МО;
в) шприц 1,0 мл 100 МО.
1. у шприці 0,3 мл - відстань між поділками, що відповідає 1 МО інсуліну;
2. у шприці 0,3 мл - відстань між поділками, що відповідає 1 МО інсуліну, але тут ці поділки використовуються для розділення 1 МО інсуліну навпіл, тобто, є можливість дозувати інсулін з точністю до 0,5 МО!
3. у шприці 0,5 мл - відстань між поділками, що відповідає 1 МО інсуліну;
4. у шприці 1,0 мл - відстань між поділками, що відповідає 2 МО інсуліну;
З іншої сторони, мабуть ніхто з діабетиків за один раз не приймає дозу 100 МО інсуліну. Переважна більшість отримує дози значно менші від цієї.
Саме тому були розроблені шприци об'ємом 0,3 і 0,5 мл, у які можна набрати відповідно 30 МО і 50 МО інсуліну. Вони мають приблизно таку ж довжину, як і шприц на 100 МО і за рахунок цього відстань між поділками є більшою. Отже, що менша кількість поділок на шкалі, то більша відстань між ними. А тому краще видно, скільки препарату набрали у шприц і точніше відбувається дозування.
Таким чином, для тих, хто за один раз приймає дозу до 30 МО інсуліну, краще підійдуть шприци 0,3 мл. У кого разова доза між 30 МО і 50 МО найкращим вибором буде шприц 0,5 мл. Хто ж отримує більше 50 МО інсуліну за один прийом - той обирає шприц-сотку, у який можна набрати до 100 МО препарату.
Є ще один момент для комфорту пацієнта. Фірма Pikdare, виробник інсулінових шприців Insumed, розробила спеціально для пацієнтів з цукровим діабетом лінзу, яка одягається на шприц. При цьому зображення шкали збільшується, що дозволяє навіть пацієнтам з поганим зором добре бачити шкалу і точніше набрати необхідну кількість інсуліну.
Ще один важливий момент. Інсуліновий шприц, як і інші шприци є пристроєм ОДНОРАЗОВОГО ВИКОРИСТАННЯ!!! Про небезпеку багаторазового використання подібних засобів детально розповідав у статті Небезпека багаторазового використання голок для шприц-ручок. Все, що стосується голок - вірне і для шприців.
Резюмуючи все викладене вище, наголошу ще раз, що у даний час всі інсуліни мають дозування 100 МО в 1 мл. Для введення інсуліну варто обирати шприц U-100 з найменшим необхідним об'ємом для зручності користування. Якщо у Вас поганий зір - користуйтеся шприцами, які мають лінзу для найкращих результатів.